ЛІТОПИС ПРОЕКТУ

На початку 2017 року серед членів Кам’янець-Подільського об’єднання товариства «ПРОСВІТА» імені Тараса Шевченка зародилась ідея встановлення пам’ятника ПРИСЯЗІ НА ВІРНІСТЬ УНР. Упродовж певного часу ідея існувала на рівні розмов та мрій. У жовтні 2017 року члени міської організації «ПРОСВІТА» Вячеслав Полятинчук та Анатолій Паладійчук зустрілись із Дмитром Бабюком – художником, істориком та краєзнавцем, який зібрав спогади та фотографії, що відображали подію ПРИСЯГИ

Завдяки цьому вдалося визначити, що подія відбулася на території сучасного Майдану Відродження, а це, в свою чергу, дало поштовх для подальшого розвитку ідеї.

Засновуючись на історичних даних про Присягу, враховуючи історично-національне значення події та її учасників; той факт, що у місті немає пам’ятника, присвяченого подіям Кам’янецької доби Директорії УНР; а також те, що 2019 році виповнюється 100 років від вказаних подій, було вирішено об’єднати зусилля та ініціювати встановлення пам’ятника ПРИСЯЗІ НА ВІРНІСТЬ УНР.

16 листопада 2017 року Вячеславом Полятинчуком, Анатолієм Паладійчуком  та Дмитром Бабюком   на зустрічі кам’янчан з письменниками Дмитром Вовнянко і Павлом Правим у конференц-залі готелю «7 Днів» було вперше публічно озвучено ідею встановлення пам’ятника  та зачитано лист на ім’я міського голови.

17 листопада 2017 відбулась зустріч з міським головою Михайлом Сімашкевичем. Ідею встановлення у місті пам’ятника  Присязі на вірність Українській Народній Республіці було підтримано

У грудні 2018 відбулось перше засідання з вивчення даного питання згідно з листом ПРОСВІТИ щодо доцільності встановлення памятника.

14 березня 2018 відбулось друге засідання щодо визначення місця пам’ятника. Ініціативній групі було запропоновано подати пропозицію місця встановлення пам’ятника і його ескіз до 1 травня.

У квітні 2018 про ідею встановлення памятника “Присязі на вірність УНР”було доведено до відома  Голові Українського інституту національної памяті Володимиру Вятровичу та домовлено про співпрацю.

У результаті збору і оброки матеріалів та внаслідок спілкування з однодумцями ідея встановити пам’ятник переросла у проект, що отримав назву «ПРИСЯГА 1919».

У вересні 2018 було створено благодійну організацію «Благодійний фонд «ПРИСЯГА 1919» і обрано головою Віктора Годного.

21 вересня 2018 відбулась зустріч з міським головою Михайлом Сімашкевичем та представниками міськвиконкому. Було обговорено питання, що повне втілення даного проекту потребує і можливе лише за широкої  співпраці громади і влади міста, було вносено пропозицію до міського голови об’єднати наші зусилля і створити СПІЛЬНУ РОБОЧУ ГРУПУ з громадських активістів і представників влади міста для реалізації проекту «ПРИСЯГА 1919». Було прийнято рішення створити спільну робочу групу.

16 жовтня 2018 відбулось розширене засідання робочої групи за головуванням міського голови, за участю членів міськвиконкому, істориків, архітекторів, скульпторів, членів міської «ПРОСВІТИ», на якому з кількох запропонованих було визначино місце для побудови меморіалу «Присязі на вірність Україні» і обговорено питання конкурсу на проект меморіалу.

18 жовтня 2018, на виконавчому комітеті було визначено місце розташування об’єкту – вулиця Лесі Українки, поряд із майданом Відродження, де раніше була Дошка пошани та розглянуто організацію та проведення конкурсу на кращий ескізний проект меморіалу “Присязі на вірність Україні” до 100-річчя її складання в Кам’янці-Подільському.

19 жовтня 2018 інформація про конкурс зявилась на офіційному веб-сайті Камянець-Подільської міської ради  , а 26 жовтня у міській газеті “ПОДОЛЯНИН”

28 листопада 2018 відбулось чергове розширене засідання спільної робочої групи. Обговорювались питання конкурсу, фінансування проекту і необхідності проведення презентації проекту для депутатів міської ради, військових, громади міста і ЗМІ.

04 грудня 2018-го на 64-й сесії міської ради Кам’янця-Подільського відбулась перша публічна презентація проекту “ПРИСЯГА 1919” з відзначення наступного року в Кам’янці-Подільському сторіччя Української Народної Республіки. Презентація відбулась на підтримку голосування за звернення до Президента і Кабміну щодо сприяння у фінансуванні меморіалу “Присязі на вірність Україні”.

22 січня 2019, у День соборності України міське об’єднання товариства «Просвіта» презентувало спеціальний логотип, який ілюструватиме всі заходи, присвячені 100-річчю Кам’янецької доби УНР.

13 березня 2019, відбувся конкурс на кращий ескізний проект Меморіалу Присязі на вірність Україні. Шляхом таємного голосування перше місце за кількістю голосів отримала пропозиція авторського колективу в складі члена Національної спілки архітекторів України Віктора Рудюка та  скульптура, члена Національної спілки художників України Сергія Кляпетури.

20 квітня 2019, у рамках офіційного відкриття туристичного сезону-2019, відбулось дві знакових події проекту “ПРИСЯГА 1919”:

  1. підписання чотирьохсторонього меморандуму про взаємодію та співпрацю у відзначенні 100-річчя Української революції 1919 року у Кам’янці-Подільському;
  2. закладання каменю на місці майбутнього Меморіалу Присязі на вірність Україні.