Крок за кроком

На початку 2017 року серед членів Кам’янець-Подільського об’єднання товариства «ПРОСВІТА» імені Тараса Шевченка зародилась ідея встановлення пам’ятника ПРИСЯЗІ НА ВІРНІСТЬ УНР. Упродовж певного часу ідея існувала на рівні розмов та мрій. У жовтні 2017 року члени міської організації «ПРОСВІТА» Вячеслав Полятинчук та Анатолій Паладійчук зустрілись із Дмитром Бабюком – художником, істориком та краєзнавцем, який зібрав спогади та фотографії, що відображали подію ПРИСЯГИ

Завдяки цьому вдалося визначити, що подія відбулася на території сучасного Майдану Відродження, а це, в свою чергу, дало поштовх для подальшого розвитку ідеї.

Засновуючись на історичних даних про Присягу, враховуючи історично-національне значення події та її учасників; той факт, що у місті немає пам’ятника, присвяченого подіям Кам’янецької доби Директорії УНР; а також те, що 2019 році виповнюється 100 років від вказаних подій, було вирішено об’єднати зусилля та ініціювати встановлення пам’ятника ПРИСЯЗІ НА ВІРНІСТЬ УНР.

16 листопада 2017 року Вячеславом Полятинчуком, Анатолієм Паладійчуком  та Дмитром Бабюком   на зустрічі кам’янчан з письменниками Дмитром Вовнянко і Павлом Правим у конференц-залі готелю «7 Днів» було вперше публічно озвучено ідею встановлення пам’ятника  та зачитано лист на ім’я міського голови.

17 листопада 2017 відбулась зустріч з міським головою Михайлом Сімашкевичем. Ідею встановлення у місті пам’ятника  Присязі на вірність Українській Народній Республіці було підтримано

У грудні 2018 відбулось перше засідання з вивчення даного питання згідно з листом ПРОСВІТИ щодо доцільності встановлення памятника.

14 березня 2018 відбулось друге засідання щодо визначення місця пам’ятника. Ініціативній групі було запропоновано подати пропозицію місця встановлення пам’ятника і його ескіз до 1 травня.

У квітні 2018 про ідею встановлення памятника “Присязі на вірність УНР”було доведено до відома  Голові Українського інституту національної памяті Володимиру Вятровичу та домовлено про співпрацю.

У результаті збору і оброки матеріалів та внаслідок спілкування з однодумцями ідея встановити пам’ятник переросла у проект, що отримав назву «ПРИСЯГА 1919».

Основні заходи проекту «ПРИСЯГА 1919»

  1. Встановлення пам’ятника – це може бути меморіальний комплекс, який поєднає в собі інформаційні стенди та власне сам пам’ятник події, або ж буде виконаний із використанням сучасних технологій (ведуться обрахунки доступних варіантів, зокрема, обговорюється ідея єдиного в Україні пам’ятника-голограми);
  2. Створення кімнати-музею у приміщенні міської ради Кам’янця-Подільського – музей може займати один із кабінетів на першому поверсі адмінприміщення, що дасть змогу, по-перше, розширити туристичну привабливість міста, включивши в пізнавальні туристичні маршрути Новий план загалом та Майдан Відродження зокрема, по-друге, забезпечити унікальність Кам’янець-Подільської міської ради як такої, що знаходиться в приміщенні, прив’язаному до історичних подій, по-третє, забезпечити додаткову локацію для прийому делегацій та гостей міста і можливість залучати їх до історії міста, не витрачаючи час на переїзди з локації на локацію;
  3. Зйомки документального фільму – відбулися перші переговори з потенційним сценаристом вказаного кінофільму;
  4. Видання книги – наразі триває збір історичних матеріалів та їх опрацювання;
  5. Випуск Нацбанком України пам’ятної монети і марки Укрпоштою – зроблено перші кроки щодо включення 100-річчя Присяги до переліку пам’ятних дат на 2019 рік;
  6. Військово-історична реконструкція окремих сцен (епізодів чи моментів) – проводилися обговорення з військово-історичними товариствами.
  7. Встановлення пам’ятної дати 14 жовтня як Дня присяги на вірність Україні, та відзначення дати на державному рівні.

Фінансування проекту:

  • фонд «ПРИСЯГА 1919» для залучення коштів громадян України і української діаспори:
  1. 1. збір коштів по лінії ПРОСВІТИ (відповідальний Славко Полятинчук);
  2. збір коштів по лінії ПЛАСТУ (відповідальний Віктор Годний);
  3. збір коштів по лінії військово-історичних товариств України (відповідальний Дмитро Бабюк);
  4. збір коштів по лінії церкви;
  5. збір коштів по лінії ЗСУ;
  • гранти;
  • проект СПІЛЬНОКОШТ (www: biggggidea.com)
  • українські та іноземні фонди.
  • міський бюджет.

Рекламно-інформаційна кампанія:

  • спеціалізований сайт і ФБсторінка, відеоканал на YouTube;
  • стенд з історичною довідкою і фото на місці майбутнього пам’ятника, роздача буклетів, флаєрів на відкритті туристичного сезону, на день міста;
  • інформаційний стенд на місці майбутнього пам’ятника;
  • висвітлення кожного кроку і етапу роботи над пам’ятником у місцевій, обласній пресі, у всеукраїнській пресі, пресі діаспори;
  • сюжети у новинах міського і обласного ТБ, загальноукраїнських центральних телеканалів.

У вересні 2018 було створено благодійну організацію «Благодійний фонд «ПРИСЯГА 1919» і обрано головою Віктора Годного.

Знаючи і розуміючи, що повне втілення даного проекту потребує і можливе лише за широкої  співпраці громади і влади міста, було вносено пропозицію до міського голови об’єднати наші зусилля і створити СПІЛЬНУ РОБОЧУ ГРУПУ з громадських активістів і представників влади міста для реалізації проекту «ПРИСЯГА 1919».

21 вересня 2018 відбулась зустріч з міським головою Михайлом Сімашкевичем та представниками міськвиконкому.

16 жовтня 2018 відбулось розширене засідання робочої групи за головуванням міського голови, за участю членів міськвиконкому, істориків, архітекторів, скульпторів, членів міської «ПРОСВІТИ», на якому з кількох запропонованих було визначино місце для побудови меморіалу «Присязі на вірність Україні» і обговорено питання конкурсу на проект меморіалу.

 

18 жовтня 2018 на виконавчому комітеті було визначено місце розташування об’єкту – вулиця Лесі Українки, поряд із майданом Відродження, де раніше була Дошка пошани та розглянуто організацію та проведення конкурсу на кращий ескізний проект меморіалу “Присязі на вірність Україні” до 100-річчя її складання в Кам’янці-Подільському.

 

19 жовтня 2018 інформація про конкурс зявилась на офіційному веб-сайті Камянець-Подільської міської ради

а 26 жовтня у міській газеті “ПОДОЛЯНИН”

28 листопада 2018 відбулось чергове розширене засідання спільної робочої групи. Обговорювались питання конкурсу, фінансування проекту і необхідності проведення презентації проекту для депутатів міської ради, військових, громади міста і ЗМІ.