Українізація та освіта (розділ)

З березня 1917 р. на Поділлі відроджується просвітницький рух. 17 березня відновило свою роботу Кам’янець-Подільське товариство «Просвіта». Наступного місяця була ухвалена постанова, яка закликала запровадити навчання українською мовою в школах Подільської губернії. Задля цього влітку були організовані для вчителів курси української мови, педагогіки та інших наук, а з вересня планувалось запровадити в семінаріях викладання української мови та історії України. Усі навчальні заклади мали викладати предмети українською мовою. Загалом в 1917 р. в Подільській губернії було українізовано і взято на державне утримання 37 початкових шкіл.

Крім того, «Просвіта» організувала «Шевченківський рух». Відбувалися організації лекцій українською мовою, масових мистецьких дійств (літературні вечори, вистави, благодійні концерти), відкриття бібліотек, читалень, заснування наукових товариств, друку книг українських авторів, організації позашкільної освіти, шкіл для дітей та дорослих, сільськогосподарські ремісничі заклади тощо.

З 9 по 11 квітня 1917 р. відбулось засідання Подільського губернського кооперативного з’їзду, перед відкриттям якого український хор виконав національний гімн «Ще не вмерла Україна» та шевченківський «Заповіт». 12 жовтня 1917 р. Подільський губернський комісар розіслав розпорядження всім установам краю про те, що в Подільській губернії українська мова вважається державною, так само, як і російська. В усіх офіційних установах вивішувати портрети українських письменників Т. Шевченка, Б. Грінченка, П. Куліша та героїв української історії.